Dokładnie trzy miesiące temu rozpoczęliśmy pracę nad projektem „Słowińskie Legendy”, a dziś – tj. 27.11.2015 roku – podczas imprezy andrzejkowej zaprezentowaliśmy światu owoce pracy  instruktorów oraz szesnastoosobowej grupy młodzieży z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Smołdzinie.

Podczas zorganizowanej przez naszą grupę zabawy andrzejkowej, w której mogły wziąć udział dzieci i dorośli z Gminy Smołdzino poza zabawami prowadzonymi przez animatora nie zabrakło miejsca aby pochwalić się – razem z naszą warsztatową szesnastką – wypracowanymi podczas warsztatów formami gier i zabaw. Uczestnicy projektu zaprezentowali dla swoich rówieśników gry „Kindzia” oraz „Story of my pony”.  Nikogo nie trzeba było zachęcać do włączenia się we wspólne tańce, zabawa rozwijała się tak dobrze, że aż szkoda było przerywać kiedy nadszedł czas przygotowania się do głównego punktu zorganizowanego przez nas wieczoru – spektaklu „Słowińskie Legendy”, nad którym pracowaliśmy od września. Podczas gdy andrzejkowi goście raczyli się posiłkiem doglądanym przez wolontariuszki z CIS-u , oraz ustawiali się w dłuuugich kolejkach do stolików z wróżbami, przy których dzielnie wartę pełnili wolontariusze z GOPS-u w Smołdzinie – my dokonywaliśmy ostatnich ustaleń i z niecierpliwością czekaliśmy zapadnięcia (przysłowiowej, bo w szkole takiej nie ma ;)) kurtyny. Trema przed występem na szczęście nie była aż tak duża, a miesiące dobrego przygotowania zrobiły swoje i młodzi adepci zaprezentowali w ciemności szkolnej sali gimnastycznej zamienionej na salę teatralną naszą Sztukę.

Akcja w dwóch aktach skupiła się na przedstawieniu dwóch legend. Pierwsza z nich opowiadała historię złej księżniczki, która odmówiła pomocy zgnębionym włościanom, za co została ukarana – jej dwór oraz zamek zapadły się pod ziemię, a na ich miejscu wyrosła góra Rowokół. Drugi akt obrazował w formie pantomimy historię pewnego zbója, którego legendarny skarb był pokusą dla wielu możnych. Obietnicy wysokiej nagrody dał się skusić między innymi Książę. Wytropił zbójów i pojmał herszta. Ten jednak, jak to z hersztami bywa swej tajemnicy nie wyjawił i jedynie figę pokazawszy rozzłoszczonemu księciu – skonał. Aby sprawiedliwości stało się zadość legendarny skarb znalazł za to ku uciesze gawiedzi młody chłop.

Grę teatralną ozdobiły ręcznie wykonane podczas zajęć dekoracje sceniczne i stroje. Nie zabrakło też efektów świetlnych i akustycznych w wykonaniu uczniów. Spektakl wywołał duże wrażenie i kiedy z powrotem sala teatralna zamieniła się w salę gimnastyczną zdawało się, że wszyscy chętnie dalej uczestniczyliby w tajemniczej opowieści. Dlatego – kto wie, być może w najbliższej przyszłości znów nadarzy się okazja żeby wspólnie namieszać nieco w  rzeczywistości i ubarwić ją w niekonwencjonalny sposób !

Podsumowując projekt – dziękujemy młodym aktorom za wytrwałość i pracę jaką włożyli w zrealizowanie wspólnego przedsięwzięcia, Dyrektorowi ZSP Marcinowi Urbanowicz dziękujemy za wypożyczanie nam sal na warsztaty oraz współpracę w organizacji eventu końcowego, Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej i pani Paulinie Kamińskiej w Smołdzinie za nieocenioną współpracę (jak się okazało w GOPS pracują nawet wróżki ! ) oraz wolontariuszom z klubu wolontariusza GOPS i z Centrum Integracji Społecznej w Smołdzińskim Lesie za pomoc w realizacji imprezy – bez Was by tego wszystkiego nie było .
Zabawa i spektakl odbyły się dzięki funduszowi Akumulator Społeczny programu FIO201.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Close